طراحی سایت، سئو، طراحی فروشگاه اینترنتی

طراحی سایت، سئو، طراحی فروشگاه اینترنتی

طراحی وب سایت فروشگاه اینترنتی

فروشگاهی : همانطور که می دانید امروزه بهترین بستر برای تبلیغ و گسترش کسب و کار استفاده و بهره برداری از فضای وب است . یکی از راه های موثر برای بهره برداری از این بستر مناسب برای رونق بخشی به کسب و کار ، تجارت الکترونیک می باشد . برای داشتن تجارت الکترونیک موفق در وب نیز به عنوان اولین گام می بایست هویت مجازی کسب و کار خود را ایجاد کنید . داشتن یک وب سایت فروشگاهی بهترین راه برای ایجاد هویت مجازی کسب و کار خود در فضای وب می باشد . تیم طراحی وب سایت جوپرس با ارائه بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی وب سایت فروشگاهی با تیم حرفه ای خود می تواند بهترین همراه و مشاور شما در امر تجارت الکترونیک و طراحی وب سایت فروشگاهی شما باشد .

یک وب سایت فروشگاهی در واقع پل ارتباطی است بین صاحب کسب و کار و مشتریان او . فروشگاه آنلاین می تواند در افزایش اعتبار و محبوبیت فروشگاه شما در میان مشتریانتان بسیار تاثیر گذار باشد ، چرا که :

 • باعث سهولت دسترسی مشتریان شما به فروشگاهتان می شود .
 • با وجود فروشگاه اینترنتی دیگر فقط به محدوده فیزیکی محدود نخواهید بود ، بلکه به طور گسترده و سراسری تمام مردم می توانند از شما خرید کنند .

به طور کلی هر چه دسترسی و تسریع در خرید و کیفیت دریافت خدمات از جانب یک فروشگاه برای مشتریان بهتر باشد ، در نتیجه اعتبار و محبوبیت آن فروشگاه افزایش می یابد .

انواع فروشگاه اینترنتی

در طراحی وب سایت فروشگاهی متد ها و روش های متععدی وجود دارد که بسته به هدف آن فروشگاه ، روش مناسب مورد استفاده قرار می گیرد . بعضی از این روش ها عبارتند از :

طراحی وب سایت فروشگاهی به روش B2B

همانطور که در بازارهای فیزیکی فروشگاه هایی هستند که به عنوان عمده فروش شناخته شده اند و به مشتریان عادی خدماتی ارائه نمی کنند ، در طراحی فروشگاه اینترنتی نیز برای اینکه یک فروشگاه مخصوص امر عمده فروشی طراحی کنیم از متدی به نام B2B استفاده می کنیم . در اینگونه فروشگاه های اینترنتی تنها بازرگانان و صاحبان کسب و کار با یکدیگر تعامل و رابطه برقرار می کنند و با هم به تجارت الکترونیک می پردازند .

طراحی فروشگاه آنلاین با متد B2C

این متد طراحی فروشگاه آنلاین رایج ترین روش بوده و در واقع همان فروشگاه عادی ، یعنی ارائه خدمات صاحب کسب و کار به مشتریان عادی می باشد .

همانطور که در سال های اخیر دیده اید ، وب سایت هایی هستند که همه افراد ، افراد عادی و یا صاحبان کسب و کار (فرقی نمی کند) ، را ترغیب به عضو شدن در خود می کنند و خدمات آن ها به اینگونه است که اعضای سایت خود اجناس و خدمات خود را برای ارائه و فروش بر روی سایت قرار می دهند و به فعالیت تجاری می پردازند . برای مثال معروف ترین وب سایت های داخلی که از متد C2C استفاده می کنند ، سایت های ” دیوار ” و ” شیپور ” هستند .

طراحی وب سایت فروشگاهی به روش G2B

گاهی نیز دولت ها می بایست تعاملاتی با دارندگان کسب و کار و تاجران انجام دهند ، از جمله امور مربوط به تعاملات حقوقی مانند مالیات و … . هر چند وب سایت هایی که با متد G2B طراحی می شوند یک فروشگاه اینترنتی محسوب نمی شوند ، اما به هر در دسته بندی تجارت الکترونیک قرار می گیرند . یکی از مثال هایی که برای اینگونه از وب سایت ها ذکر کرد ، سایت سازمان مالیات می باشد .

طراحی وب سایت به روش G2C

این دسته از وب سایت ها نیز با اینکه در دسته بندی سایت های مربوط به تجارت الکترونیک قرار دارند ، اما فروشگاهی در نظر گرفته نمی شوند . گاهی نیز دولت مستقیما خدماتی به مردم عادی ارائه می کند که برای سهولت در ارائه آن ها ، دولت از فضای وب و سایت استفاده می کند . مثلا وب سایت بیمه یا سایت مربوط به ثبت نام دریافت یارانه را می توان به عنوان نمونه هایی از سایت های G2C ذکر کرد .

اهداف طراحی وب سایت فروشگاهی چیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

در دسته بندی کلی ، یکی از زیر شاخه های اصلی ایجاد کسب و کار الکترونیک ، فروشگاه های آنلاین و اینترنتی هستند . اهدافی که می توان برای طراحی وب سایت فروشگاهی ذکر کرد مواردی هستند از قبیل برقراری ارتباط نزدیک تر و راحت تر بین فروشنده و مشتری ، ایجاد هویت و اعتبار برای کسب و کار خود در فضای جهانی وب ، ارائه بهتر و راحت تر و سریع تر هر گونه خدمات از جانب صاحب کسب و کار به مردم و مشتریان ، … . وب سایت فروشگاهی با برخورداری از طرحی زیبا و جذاب برای بازدید کنندگانش ، می تواند به خوبی هر چه تمام تر برای کسب و کار شما برندسازی کرده و روز به روز مشتریان بیشتری برای شما به ارمغان داشته باشد .

همانند طراحی وب سایت به هر منظوری ، برای طراحی وب سایت فروشگاهی نیز ویژگی های خاصی باید در نظر گرفته شود که بعضی از آن ها را در ادامه این مقاله ذکر خواهم کرد .

طراحی ریسپانسیو وب سایت فروشگاهی

همانطور که شاهد افزایش روزافزون کاربران موبایل وب هستیم ، روی آوردن طراحان وب به این سبک طراحی وب سایت ، یعنی طراحی ریسپانسیو ، نیز بیشتر شده است . امروزه به دلیل راحتی در دسترسی به وب توسط دستگاه های غیر دسکتاپ ، مانند تبلت ها و موبایل ها ، کاربران وب بیشتر از طریق این دسته از دستگاه ها وارد فضای وب می شوند به بازدید از وب سایت های مختلف می پردازند . بنابراین به تناسب این روند چشمگیر ، طراح وب باید سایت را به گونه ای برای کاربران موبایل وب بهینه سازی کند که آن ها نیز در هنگام بازدید از وب سایت دچار مشکل نباشند . به این کار اصطلاحا طراحی mobile-friendly نیز گفته می شود . همچنین ، علاوه بر اینکه طراحی ریسپانسیو به شدت تاثیر مثبت بر روی تجربه کاربری وب سایت می گذارد ، با توجه به بروز رسانی های الگوریتم های موتور جست و جوی گوگل ، mobile-friendly بودن وب سایت بسیار در امتیاز مثبت گرفتن آن و افزایش رتبه اش موثر واقع می شود .

رعایت اصول سئو و بهینه سازی وب سایت در طراحی فروشگاه اینترنتی

پس از ذکر نکات فنی در طراحی وب و مورد توجه قرار دادن آن ها ، حال بحث بهینه سازی وب سایت یا سئو مطرح می شود . اگر در طراحی وب سایت فروشگاهی نیز تکنیک ها و اصول سئو رعایت شود ، منافع زیادی شامل وب سایت و فروشگاه آنلاین شما می شود که برخی از آن ها عبارتند از :

 • یافتن سریع تر محتوای وب سایت توسط موتور جست و جو که باعث دیده شدن بهتر فروشگاهتان توسط کاربران می شود .
 • افزایش رتبه صفحات وب سایت به دلیل برخورداری از بهینه بودن و ترفندهای سئو .
 • افزایش سرعت بارگذاری محتوای وب شما برای کاربران و دسترسی آن ها به صفحات سایتتان در حداقل زمان ممکن .
 • مورد توجه قرار دادن معیارهای استاندارد موتور جست وجو هنگام طراحی وب سایت فروشگاهی
 • نبود مانع برای بررسی صفحات وب سایت توسط ربات های موتور جست و جو و ضمیمه سازی محتوا .

در نهایت این نکته لازم به ذکر است که اگر قبل و هنگام طراحی وب سایت ، طراح اصول سئو را رعایت کرده باشد ، در آینده اگر تصمیم به بهینه سازی وب سایت گرفته شود این امر در کمترین زمان و با کمترین هزینه انجام پذیر خواهد بود .

تاثیر بعد گرافیکی طراحی وب سایت فروشگاهی در به موفقیت رسیدن آن

بر اساس مطالعاتی که بر روی کاربران وب صورت گرفته است ، این نتیجه به دست آمده که در بدو ورود کاربر به یک سایت ، پیش از هر چیزی جلوه سایت و گرافیک آن است توجه کاربر را به خود جلب کرده و می تواند موجب ماندگاری او در صفحات وب سایت شود و یا اینکه فورا سایت را ترک کند .

یکی از چیزهایی که سطح کیفی گرافیک و ظاهر وب سایت را ارتقا می دهد ، تصاویر با کیفیت و جذاب و متناسب با موضوع سایت هستند . اما همانطور که گفتیم سایت باید با اصول سئو همخوانی داشته باشد ، پس نباید حجم منابع دریافتی از سمت وب سرور بر روی دستگاه کاربر را بسیار زیاد قرار دهیم و در به کار گیری تصاویر نیز باید تعادل و حجم منابع را در نظر بگیریم . از طرفی بر اساس اصول گرافیکی ، رنگ ها تاثیر اعجاب آمیزی بر چشم بیننده و در نهایت جذب او می گذارند ؛ بنابراین ایجاد یک تایپوگرافی ایده آل با تصاویر باکیفیت و مرتبط و برقراری یک هارمونی در رنگ بندی وب سایت می تواند به شدت در جذب کاربر موثر باشد .

با توجه به مطلب فوق ، اگر فروشگاه اینترنتی ما پر محصول باشد و مجبور باشیم تصاویر زیادی از محصولات بر روی صفحات آن قرار دهیم ، آنوقت باید چه کرد ؟ در پاسخ به این سوال باید بگم که به هیچ وجه نگران ابعاد فنی پروژه خود نباشید ، چرا که تیم طراحی وب سایت جوپرس تمام مشکلات فنی را برای شما برطرف می سازد .

طراحی وب سایت فروشگاهی پر محصول

اولین نکته ای که در طراحی چنین سایت هایی باید مورد توجه قرار داد اولویت بندی محصولات است . اگر قصد دارید محصولی را در بین سایر محصولات فروشگاه خود برجسته سازید و آن را به عنوان برند فروشگاه خود معرفی کنید ، پس می بایست در صفحه اصلی سایت بخشی را در نظر بگیرید که خلوت باشد و تنها به صورت برجسته و با طراحی جذاب و جالب توجه ، تصویر و توضیحات آن محصول را قرار دهید تا توجه بازدیدکنندگان را به آن جلب کنید . دومین نکته که باید به آن توجه شود ، چیدمان محصولات است . درباره طراحی چیدمان محصولات نیز همانطور که گفته شد می بایست اولا اولویت بندی بر اساس ارزش اعتباری و کیفی صورت گیرد و سپس با مهارت طراحی سایت گرافیکی و تایپوگرافی مناسب و جذاب این چیدمان صورت بگیرد .

مورد دیگری که درباره فروشگاه های اینترنتی پر محصول می توان اشاره کرد این است که اگر محصول یا محصولاتی در فروشگاه وجود دارد که قصد دارید به طور ویژه و خاص تری به آن بپردازید و تبلیغات کنید ، حتی می توانید در نویگیشن اصلی سایت آن را لینک کنید و یا اینکه یه ساب دامین به آن بر روی سرور خود اختصاص دهید و مطالب و تصاویر و توضیحات بیشتری برای آن در نظر بگیرید .

گام به گام طراحی وب سایت فروشگاهی هم گام با تیم طراحی وب سایت سئو تاک

 • جلسه اولیه با مشتری و کسب آشنایی با نوع کسب و کار او و دریافت اطلاعاتی درباره محصولات و خدماتی که قصد دارد از طریق فروشگاه اینترنتی خود ارائه و عرضه کند
 • ارائه طرح اولیه وب سایت به کارفرما و اطلاع از نظر او درباره ویژگی های سایت (از جمله ویژگی های ظاهری ، تایپوگرافی و جلوه های گرافیکی)
 • محاسبه هزینه های پروژه و سپس عقد قراردادی قانونی بین طرفین (کارفرمای پروژه و تیم طراحی وب سایت جوپرس)
 • پیاده سازی طرح سایت
 • در صورت درخواست کارفرما ، اجرای تغییرات مد نظرش در طرح سایت و پیاده سازی مجدد به تناسب سلیقه کارفرما
 • عیب یابی و برطرف سازی مشکلات فنی و ظاهری در صورت وجود
 • ارائه وب سایت طراحی شده به طور کامل به کارفرما در مدت زمان تعیین شده در قرارداد
 • بررسی تمام ویژگی های ظاهری و فنی وب سایت توسط کارفرما و دریافت تایید او مبنی بر اینکه وب سایت طبق موارد ذکر شده در قرارداد کامل و بی نقص تحویل داده شده است

برچسب ها : طراحی وب سایت فروشگاه اینترنتی , طراحی سایت فروشگاه اینترنتی , طراحی وب سایت , طراحی فروشگاه اینترنتی ,
+ نوشته شده در پنجشنبه 2 خرداد 1398ساعت 20:21 توسط امامی | | تعداد بازدید : 8

تبلیغات close